جستجو

 
جمعه
فروردين
1403
31
 

Mono Ocular Veteranراهنمای مراقبتهای بهداشتی- درمانی برای جانبازان مبتلا به نابینایی یک چشم و مراقبین بهداشتی آنها

تألیف: دکتر محمد قاسمی برومند، دکتر حسن قاسمی، محمد رضا نظری، سعید رحمتی 

 شابک: 978-964-9930-54-1 

نوبت چاپ: اول بهار 1389 

ناشر: پژوهشکده مهندسي و علوم پزشکي جانبازان

 

سپاس خدايي را كه با حس­هاي ظاهري او را نتوان دريافت، ولي به چشم هاي بندگان روشني بخشيد تا با ديدن ما سوا ، به نور واحد كه سرچشمه همه نورها است نائل آيد بهترين درودها بر پيامبر امت (ص) كه چون خورشيدي درخشان ديده ها را به سوي خالق بينايي هدايت فرمود .و سلام بر اهل بيت او كه نيكوترين خاندان و چراغ هاي مسير هدايت نبوي اند . ازجمله نعمت هاي الهي به انسان چشمان مي باشد و آنها از جفت اعضائي هستند كه واسطه درك حس مهم بينايي مي باشند در عملكرد درست و هماهنگ با هم عاليترين ديد واحد دو چشمي را فراهم مي كنند ممكن است بنا به دلايلي مانند بيماري هاي مادرزادي، ژنتيكي، تومورها، اصابت تیر و ترکش، حوادث، تصادفات و ..... اشخاص يكي از چشم هاي خود را از دست بدهند يا بينايي يكي از چشم ها به قدري كم شود كه شخص كلا از چشم سالمتر استفاده مي نمايد و فعاليت هاي بينايي آن توسط چشم سالم انجام مي شود.

لذا اين افراد بيشتر متوجه اين نعمت خداداي هستند و لازم است اين اشخاص در مراقبت و پيشگيري از بيماري براي چشم سالم بيشتر دقت نمايند و اطلاعاتي را راجع به اين موضوع كسب نمايند . و هر شخص با توجه به نوع شغل و تفريح و ورزش و كارهاي جانبي و محيط هائي كه در آن است تدابيري را انجام دهد و يا آموزش هايي را ببيند كه در حفظ سلامت و استفاده بهتر از چشم سالم موثر و مفيد باشد .

در محروميت از يك چشم با استفاده بهينه و كارآمد از چشم سالم و بهتر مي توان كارهاي روزمره، دقيق، تخصصي و .... را به نحو مطلوب انجام داد و به عبارتي با به كارگيري درست و صحيح چشم بهتر و سالم گاها با استفاده از بعضي وسايل و تجهيزات لازم در عدم عملكرد چشم ديگر مقداري از نقص عملكرد (انجام وظايف ) آن را جبران نمود و در نتيجه شخص كمتر احساس مي نمايد كه از بينايي يك چشم محروم است و امور مربوط به خود را بدون دغدغه و ناراحتي و نگراني خاطر انجام مي دهد.

در افرادي كه علت نابينايي و كم بينايي شديد يك چشم به صورت مادرزادي بوده و يا اينكه به علت حادثه اي يا بيماري در طفوليت يا كودكي و سنين پايين تر شخص يك چشم خود را از دست مي­دهد. مي­توان با راهنمايي و آموزش­هاي مناسب آن در انتخاب شغل و حرفه كاري، رشته ورزشي و .... كمك نمود تا اينكه نسبت به ديگران احساس كمبود و نقص ننمايد و از نظر رواني براي اين اشخاص مشكلي پيش نيايد و توانائي هاي خود به نحو مطلوب به كار گيرند و همانند ديگر افراد به فعاليت ها ، تفريحات و ..... بپردازند.

دریافت فایل کتاب راهنمای مراقبتهای بهداشتی- درمانی برای جانبازان مبتلا به نابینایی یک چشم و مراقبین بهداشتی آنها